Ako prepašovať kúsok RAW stravovania do nášho jedálnička - moje tipy :-)

V poslednom období sa čoraz častejšie stretávam s pojmom RAW food alebo raw strava. Je to surová strava, ktorá tvorí 100% jedálnička vitariánov. Ich prístup k jedlu je iný, ako sme zvyknutí v konvenčnej kuchyni.
Podľa niektorých  "raw zdrojov" sme napríkad predurčení jesť iba surové ovocie s doplnkom zeleniny semien, strukovín a orechov - ako naši druhovo blízki príbudzdní – opice.

Vitariáni vychádzajú tiež z predpodkladu, že naša strava má byť naozaj jednoduchá a zameraná len na dodanie hodnotných živín do tela. Žiadna emocionálna závislosť na jedle, či zložitých varených receptoch. Podľa zástancov raw stravovania by sme vôbec nemali konzumovať živočíšne potraviny ani žiadne tepelne upravované potraviny. „Neuznávajú“ ani chlieb.Tento princíp stravovania zanietenci považujú za životný štýl, či  samotný princíp prirodzeného stravovania. Ako najväčší prínos pritom popisujú príjem nutrične najhodnotnejších látok, ktoré sú obsiahnuté iba v „živej“ rastlinnej potrave. (S čím sa mimochodom nedá inak iba súhlasiť).
Za dosť prehnané však považujem tvrdenia, že naša klasická varená strava je pre nás toxická! Pravdou ostáva, že pri tepelnom spracovaní sa mení štruktúra mnohých látok v nej, v niektorých prípadoch sa obsah užitočných látok výrazne znižujeMnohé potraviny tiež prispievajú k vzniku chronických ochorení, ale pôsobenie je v závislosti aj na množstve príjmu takejto stravy, množstve doplňujúcej zeleniny a ostatných nutrične významných látok.
Naproti tomu, aby sme balansovali z extrému do extrému si skôr myslím, že je vhodné skĺbiť výhody.
Surová raw strava je prevažne rastlinného pôvodu a v podstate obsahuje všetky látky tak, ako ich obsahujú živé bunky a tkanivá. V prípade mnohých takýchto látok - ako sú napríklad tepelne nestabilné enzýmy, je surová strava jediný spôsob, ako ich pre telo získať. Enzýmy sú životne dôležité biologické látky, ktoré nám pomáhajú s trávením potravy ale tiež sú nevyhnutnou podmienkou pri priebehu mnohých biochemických reakcií v tele - v procese metabolizmu ako takého. Podľa niektorých odborných zdrojov ako v našej potrave prevláda mäso, máme počas trávenie extrémne vysoké nároky na množstvo enzýmov. Tie sa spotrebujú na trávenie a nezostáva ich dostatok pre ostatné procesy v tele. Preto je enzymaticky bohatá strava oveľa zdravšia a prospešnejšia pre naše telo.

Mojím rozhodnutím je kombinácia vyššieho (oveľa vyššieho ako napríklad len šaláty) množstva surovej rastlinnej potravy.

Ak si aj vy chcete dopriať viac rastlinných fytolátok, mám pre vás pár tipov:
1. Prepašujte si do uvarenej krémovej polievky pred mixovaním časť surovej zeleniny, hojne byliniek, surové zeleninové listy. Takéto „nariedenie“ vášmu telu určite prospeje aj v prípade, že sa považujete sa pravého mäsožravca :-).
2. V mojej kuchyni sa čoraz viac uplatňujú napríklad netradičnejšie prílohy v podobe naklíčenej šošovice, pohánky, hrachu. Tieto sú vhodným základom aj do cestovinových šalátov, nátierok a pod.
3. Zabudnite napríklad na klasickú zemiakovú kašu! Namixujte do nej zelené surové listy mangoldu, špenátu, pretlačne do nej cesnak. Určite nájdete množstvo vlastných zdravších variantov.


Máte aj vy zdravé finty do kuchyne? Sem s nimi, nech sa inšpirujeme.

***
Ak vás zdravé stravovanie zaujíma, prečítajte si aj článok o inovovanej výživovej pyramíde. 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára