Záhrada - poklad pre život

Alebo zdravá úroda bez práce :-)


Tento blog venujem výsostne užitočným veciam. V týchto dňoch som si oveľa viac uvedomovala, ako veľmi som závislá na svojej záhrade. Kým jar konečne prišla v plnej dokonalosti, bola som už nespokojná záhradkárska duša - tento rok meškáme.... Keď to konečne vypuklo, vrhla som sa na všetky jarné práce.

Často sa stretávam s názorom, že záhradkárčenie je drina. Dokonca tu u nás v okolí mnohé záhrady pripomínajú viac park ako zeleninovú záhradu. Tá moja je taký mix - máme zeleninové hriadky. Dosť veľké na priemerné pomery, ovocné stromy, ale aj extenzívnu časť na svahu. Čo je však iné v mojom pohľade na záhradu ako takú .... aj extenzívna záhrada môže priniesť obrovský úžitok.

Nebudem tu hovoriť o relaxe a mieste na stretnutie s prírodou. Sú to síce skvelé a užitočné chvíle v našich životoch - teda v tom mojom určite, ale tento rok som napríklad zberala prvú úrodu viac menej iba z polovice z pestovanej zeleniny a byliniek.
Prvá úroda na jar - pažítka, petržlenová vňať, mangold


Prvá bola pažítka - o tomto dokonalom dare plnom vitamínov som už písala. Potom som si pochutnávala na petržlenovej vňati, ktorá vyrástla zo starých koreňov petržlenu. Zasiala som ich ešte predminulý rok - a odvďačili sa už druhý krát skorou jarnou úrodou vňate :-) . Podobne som zberala už prvé listy mangoldu, ktorý mi pekne prezimoval v zemi a na jar sa po zaliatí pustil do bujného rastu.


Aj divá úroda je chutná!


Tá druhá polovica prvej jarnej úrody bola "divá". Z extenzívnej časti záhrady. Moje šaláty z predchádzajúcich - poviem to trocha odborne - plodín som oživila divorastúcimi bylinami - fialky v trávniku, pľúcnik lekársky, púpava .... Najradšej mám šaláty ochutené iba trochou jedlého oleja a soľou, občas zakvapnem citrónovou šťavou.  Je pravda, že niektoré rastliny sú menej chuťovo výrazné, ale vyrovnávajú to inými kvalitami :-)

 Takéto zberanie úrody, ktorá narastie sama bez "údržby" je príjemným obohatením, čo poviete?
Chystám sa ešte vyskúšať žihľavu v kuchyni, takže ak máte dobré receptíky, určite sa ozvite :-).


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára