Vyrobte si vlastné kvetové korenie - postup a moje skúsenosti

Mnoho rád pre pestovanie byliniek hovorí, že by sa nemali nechať rozkvitnúť, pretože strácajú svoju arómu, tvrdnú im stonky a rast zelených častí sa výrazne spomalí. 

Na jednej strane je to úplná pravda. Ak chcete zberať dosť zelených častí, najvhodnejšie sú mladé jemné výhonky. Ale zopár bylinkových kvetov však nikdy nie je na zahodenie.

 Inšpirujte sa a vyrobte si vlastné kvetové korenie!


Ako využiť kvety byliniek?

U nás nie je také obvyklé – alebo bežné používať v kuchyni kvety. Moje detské záhradníčenie sa spája s dobrými radami starších záhradníkov v rodine: pažítka nasadzuje puky, mala by si si ju zostrihnúť. A ja som tak vždy aj urobila. Ale dnes, v mojej dospeláckej záhrade, kde pestujem pažítku  na niekoľkých miestach sa teším na každý nový kvet. Nádherne oživí každý kút krásnymi fialovými kvetmi. Len máločo sa vyrovná nádherne zakvitnutému pažítkovému trsu. Ale okrem kochania sa touto krásou, využívam v kuchyni aj tieto voňavé a jemné nádhery. Pažítkový kvietok na vrchu jednohubky ju doslova vystrelí do oblakov luxusu.

Ale obľubujem aj iné bylinkové kvety. Najnovšie sa kochám rozkvitnutou šalviou. Jeden kríček pestujem vedľa jahodového záhona. Dokáže prilákať neuveriteľne veľa  opeľovačov. Jej nádherná vôňa je jednoducho zážitok zakaždým, keď prechádzam okolo. Kvety zberám postupne, ako rozkvitajú a vždy iba časť, aby zostalo niečo aj včielkám a čmeliakom. Tmavomodré až fialové okvetné lístky vyrastajú zo zeleného kalíška. Samotné jemné kvetné lupienky sa dajú ľahko z neho vytiahnuť, takže si ich môžete jednoducho nazberať za pár minút. Tieto lupienky v sezóne používam čerstvé do šalátov, alebo ich prihodím do cibuľky, ktorú dusím ako základ pre niektoré jedlá. Môžete ich primiešať do akejkoľvek nátierky, alebo posypať natreté pečivko. Ak ich mám dostatok, niektoré nechám usušiť a používam buď ako samostatnú koreninu, alebo ich pridávam do môjho domáceho miešaného kvetového korenia.

Miešané kvetové korenie

Postupne zberám v záhrade kvetové lupienky rôznych byliniek alebo rastlín. Po vysušení ich rozdrobím na drobné kúsočky a primiešavam do tých, ktoré už mám takto namiešané. Okrem pažítky, ktorej kvetné guličky rozoberiem na malé kúsky a šalvie, používam oreganové kvety, tymiánové kvety, kvety majoránky i bazalky, fialkové kvety divých dvojfarebných fialiek (neviem prečo, ale tmavšie sa mi zdajú lepšie). Nepohrdnem ani levanduľou, saturejkou a inými aromatickými bylinkami. Ale keď chcem mať chute a vône pod kontrolou, rada používam aj jednotlivé sušené kvety iba samostatne.

Najčastejšie kvetové korenie využívam na dochutenie syra pri zapekaní, alebo na dochutenie placiek, cestovín.... využitie je naozaj rôzne. Stačí trocha experimentovať a určite nájdete vlastný obľúbený spôsob.


Používate aj vy podobné kvetové korenie? Napíšte do komentárov svoje obľúbené zloženie :-)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára