Boľavý zub slovenského turizmu

Práve prednedávnom som zachytila v médiách správu o potrebe prehodnocovaní marketingových aktivít SACR - Slovenskej agentúry cestovného ruchu. 

Okrem toho, v podstate vo všetkých médiách sa stretávame s deklarovaním kompetentných, ako chceme dostať Slovensko po povedomia a vytvoriť z našej krajiny turistickú destináciu. 

Veď príjmy z turizmu by naozaj mohli pomôcť - dokonca v najodvážnejších predstavách by nás mohli celkom slušne živiť. Minimálne časť obyvateľstva, ktorá by bola v cestovnom ruchu priamo zamestnaná. A štátu by tiež čo-to kvaplo.Už pred niekoľkými rokmi sa začali prvé kroky k dosiahnutiu tohto "vysnívaného" stavu. Ale ako čas plynie, veru, nemám pocit, že by sa v tomto smere niečo hýbalo pozitívnym smerom.  Akosi stále nám v tomto smere chýba myslenie ako turista, akýsi vrodený cit dosiahnuť stav, aby sa návštevníci - a to nielen zahraniční, ale i domáci turisti cítili v každom kúte Slovenska dobre. Príjemne. S pocitom, že nie ste každému ukradnutý.
Malý príklad. Tento pondelok - áno, bol sviatok - 6. januára sme si urobili malý rodinný výlet na Bradlo. Už po ceste som sa neprestávala čudovať, koľko ľudí malo podobný "nápad" - bolo krásne počasie, voľno v práci a hlavne pocit potreby trocha sa rozhýbať po sviatkoch štedrosti.
Mohyla bola skvelá. Deti si to naozaj užili. Žiaľ, sklamané pozerali na zamknuté dvere predajne suvenírov, ktorá je inak otvorená pondelok až nedeľu od 9 - do 18hod. V ten deň však prevádzkovateľ sviatkoval... OK, beriem. Ale, potom mi nejak uniká zmysel takejto predaje ...resp. nepodnikateľské správanie.
Čo ma však rozmrzelo ešte viac bola totálna absencia toaliet. Ak nerátam jeden toi-toi, ktorý stál priamo za spomínanou predajňou suvenírov - a "búdka"  bola zamknutá na reťaz ... a tak som dcérku /nechajme to. Ako turista, a to domáci - som sa tam rozhodne necítila dobre. Hoci miesto, i pamiatka naozaj za pozretie stáli. A ako Slovenka by som tam určite nezaviedla zahraničnú návštevu ...
Budujme potom turizmus na Slovensku. Naozaj ide o viac, ako počet lôžok v hoteloch, a meranie úspešnosti marketingových aktivít. Ak nezmeníme náš pohľad od základov, ďaleko sa nedostaneme ani s najlepšími marketingovými kampaňami sveta. :-(
Podľa oficiálnych štatistík z roku 2005, až 68% zahraničných turistov Slovenska tvorili tzv. netranzitní. Teda ich cieľom bol pobyt u nás. V tejto skupine však bola priemerná doba pobytu 3,0 dňa ... a najviac sa zdržali hostia z Nemecka, Česka a Poľska. Až 82% hostí si cestu  na Slovensko organizovalo "po vlastnej osi", teda sami.
Podľa novších strategických dokumentov - citujem "Pri porovnaní cestovného ruchu Slovenska a ostatných krajín V4 (Česka, Maďarska, Poľska) a Rakúska za obdobie rokov 2007 až 2011 zistíme, že Slovensko zaostáva za okolitými krajinami vo všetkých ukazovateľoch. "  ... to o niečom svedčí.
Zahraniční turisti vnímajú Slovensko podľa zistených štatistík nasledovne: viac ako 35% bolo pri návšteve Slovenska veľmi spokojných a 42% spokojných (spracovanie za roky 2011 - 2013).
Tak neviem - ako tieto čísla hodnotíte vy?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára