Ako na to: Vlastné čerstvé vitamíny kedykoľvek, aj v zime! A bez skleníka, či záhrady!


Vitamíny sú v našej výžive nenahraditeľné. A pravé prírodné vitamíny nemožno v adekvátnej kvalite nahradiť žiadnymi vitamínovými doplnkami. Okrem toho, klasické prírodné zdroje obsahujú aj množstvo ďalších, nutrične rovnako významných látok.

Zimné obdobie je v tomto smere rizikové - ako teda zabezpečiť dosatok čerstvých vitamínov bez toho, aby ste nechali väčšinu rodinného rozpočtu v obchodoch za dovozové ovocie a zeleninu?


Pestovanie mikrogreens - návod krok za krokom

Vypestujte si vlastnú vitamínovú úrodu - hoci na okennom parapete! Akákoľvek nádoba, trocha pestovateľského substrátu - a môžete sa smelo pustiť do pestovania tzv. mikrogreens. Sú to mladučké rastlinky klasickej zeleniny a byliniek, ktoré sa zberajú vo vegetačnom raste cca 7- 14 týždňov. Ale pokiaľ nevydržíte - môžete kľudne zber o pár dní urýchliť.

Podstatou mikrogreens je využitie úžasného rastového potenciálu mladučkých raslinniek, ktoré majú v čase počiatočného intenzívneho rastu oveľa vyššiu koncentráciu nutričných látok ako napr. dospelé rastliny - v porovnaní rovnakej váhy hmoty. Okrem toho je pestovanie tak nenáročné, že sa do toho môže pustiť naozaj každý.

Zasejte a zalievajte, o pár dní budete zberať!

Substrát na pestovanie nemusíte nijako špeciálne pripravovať. Postačí klasická záhradná zemina, substrát z obchodu, alebo vlhká vata/papierová utierka. Hoci, osobne odporúčam klasické pestovanie v pôde/substráte. Je to najprirodzenejšie. Nádoby - postačí kelímok z jogurtu, vanička z potravín, alebo okenný hrantík. Jediné čo budete musieť, je postarať sa o dierky na dne, ktorými bude môcť pretekať nadbytočná voda.

Na povrch substrátu rozmiestnime semená rastlín - buď podľa vlastného výberu, alebo také, ktoré máte dostupné. Nakoniec semienka prekryjeme tenktou vrstvou substrátu - okrem pestovania na vate a podobných savých materiáloch. Pokropíme vodou - osvedčilo sa mi zarosovanie ručným rozprašovačom. Nehrozí, že substrát príliš prevlhčíme, alebo splavíme semienka na jedno miesto. Zavlažujeme každý deň, udržujeme substrát vlhký. Mne sa osvedčilo prekryť pestovateľskú nádobku - aspoň v prvých dňoch fóliou alebo plastovým priesvitným krytom. Udrží sa tak lepšia mikroklíma pre klíčenie.

Zberať môžete v zásade dvomi spôsobmi - rastlinky budete priebežne vyťahovať aj s korienkami. Dobre ich umyjete a použíjete v kuchyni na akýkoľvek čestvý spôsob - do šalátov, ozdoba porcie jedla, na chlieb, do nátierky ... Alebo necháte rastlinky rásť a zberáte naraz celú nádobku - buť vytiahnutím rastlín aj s korienkami, alebo ich jednoducho ostriháte nožnicami.

Aj s koreňmi?

Áno, aj! V tejto vegetačnej fáze sú všetky rastlinné pletivá mladé, mäkké a šťavnaté. Pridaním korienkov, ktoré dobre poumývame iba zvýšime množstvo čerstvej úrody a nutrične významných fytolátok.

Aké druhy rastlín pestovať?

Môžete pestovať tzv. monokultúru - teda jeden rastlinný druh, alebo mix rôznych rastlín. Na tieto účely sa využívajú aromatické druhy rastlín a všetky druhy byliniek. Pomerne známou klasikou je žerucha. Ale vynikajúca je i reďkovka, kaleráb a ostatné kapustoviny - majú príjemnú a pikantnú chuť. Listové šaláty a listová zelenina sú tiež ideálne - vytvárajú pomerne veľa zelenej hmoty,  ktorá je mimoriadne chutná - ľadový šalát, mix listového šalátu, špenát.

 Ja tiež rada pestujem mangold a cviklu. Cvikla má nádhernú farbu stoniek. Podobne ako farebné odrody mangoldu. Okrem toho, pokiaľ si niektoré rastliny vysadíte v lete na balkón alebo do záhradky, môžete si dopestovať vlastnú zásobu semienok na zimu.

Veľmi jednoducho dopestujete mangold - je to dvojročná rastlina, takže ak ho v prvom roku necháme na stanovisku, na ďalší rok nasadí mohutnú kvetnú stonku a na jeseň budete môcť pozberať aj niekoľko desiatok gramov semienok z jednej rastliny. Okrem toho, mangol patrí medzi repy /podobne ako cvikla/ takže semienka sú v zrastených hniezdach - z jedného takéhoto hniezda vám vyrastie hneď niekoľko miniatúrnych rastliniek - a to je pre pestovanie mikrogreens úplne ideále.

Ak vám napríklad šalát nechcete vybehne do kvetu - nechte ho odkvitnúť a dozrieť semená, ktoré potom pozberáte na zimné pestovanie. Osvedčeným postupom je tesne pred dozretím semien stonku odstrihnúť z rastliny a nechať "dozrieť" na papieri - v tieni. Úplne rovnako si môžete dopestovať semená reďkovky.

Tip na túto zimu - ak si chcete takéto pestovanie vyskúšať a nemáte doma žiadne semienka - v týchto dňoch už začal predjarný predaj v mnohých obchodoch. Semienka si môžete objednať aj online - celoročne. A pokiaľ máte doma nejaké semienkové potraviny/koreniny - ľanové semienka, koriandrové semienka a pod.  - môžete si urobiť skúšku klíčivosti. Dajte na vlhkú vatu pár semienok a o pár dní by mali vyklíčiť. Ak sa tak stane, budete vedieť, že neboli tepelne sušené a sú to živé semená. Ak nevyklíčia - pravdepodobne prešli sušičkou a sú na pestovanie nevhodné.

My sme doma skúšali vypestovať aj šošovicu. Ak ju budete zberať veľmi mladučké - najlepšie v prvých dňoch po vyklíčení - získate zaujímavé zelené spestrenie jedálnička. Hoci nie je taká chutná ako klasická zelenina a bylinky, ktoré som spomínala vyššie :-).

Na záver, aktuálne máme čerstvo založenú jarnú záhradku na okne :-). Cibuľka sadzačka, petržlen, horčica a zopár strúčikov cesnaku :-)Tak želám veľa pestovateľských zdarov! :-)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára