CESTOPIS: Edukačná mestská farma

Navštívila som s rodinou krásnu, malú mestskú farmu La Ferme Nos Pilifs v Bruseli. (Presná adresa, ak by ste sa chceli ísť niekedy pozrieť: Trassersweg 347, 1120 Brussel. Dostanete sa tam autobusom č. 53, samotná zastávka asi 100 metrov od vstupu na farmu nesie názov podľa farmy.)

Ekofarma produkuje zdravé potraviny
s plným rešpektom a podporou prírody okolo nás.Ekologické cítenie bolo vidieť už pri vstupe na farmu. Hneď vedľa recepcie je sympatický "kútik druhej ruky". Ľudia tu môžu priniesť (alebo tu nájsť) rôzne veci, oblečenie a hračky, ktoré ešte môžu dobre poslúžiť. Najviac tu bolo kníh. Pekných, zachovaných. Niekedy až s historickou hodnotou!
Projekt je z pohľadu trvalo - udržateľného menežmentu vedený neziskovou organizáciou na jednotku! Vstup na 5 árový areál je pre návštevníkov zdarma, čo naozaj výrazne podporuje vzdelávací a osvetový účel farmy.
Finančne je projekt zabezpečený vlastnou BIO produkciou, workshopmi a komerčnými prevádzkami v areály farmy.
Pri vstupe je z jednej strany záhradkársky obchod, ktorého gro tovaru tvoria rastliny z vlastnej množiteľskej škôlky. Počas letných prážnin bol v nedeľu zatvorený, ale cez dvere bolo vidno pútavý stojan so semenami rastlín - asi tiež z vlastnej produkcie.
Z druhej strany vstupu je farmárky obchod s vlastnou pekárňou. Okrem pečiva a sladkostí sú tu v predaji aj bio vajíčka, kurčatá, ovocie a zelenina a rôzne produkty z nich. Vstupné nádvorie uzatvára malá kaviareň s terasou plnou zelene, čo je na veľkomesto ako Brusel, viac ako príjemné 😊.


Areálom farmy nás prevádza prírodný spevnený chodník, ktorý vedie pomedzi rôzne záhrady a výbehy. Obdivujeme zeleninové, bylinkové a ovocné záhrady. Nikdy nechýbajú informačné tabule. Najviac návštevníkov sa zastavuje pri výbehoch hospodárskych zvierat.
Platí prísny zákaz kŕmenia zvierat, spomedzi ktorého sú vyňaté iba ošípané ako JEDINÉ zvieratá, ktoré možno na farme kŕmiť! Nie je tu žiadny evidentný dozor, napriek tomu toto pravidlo nikto neporušuje. Nie je to sympatické? Nie som si istá, či by to bolo rovnako dodržiavané aj u nás na Slovensku 👀.


Vzdelávacia infotabuľa nechýba ani pri živom plote, ktorý je tu hojne využívaný na oddelenie všetkých menších plôch - od záhrad až po výbehy. Má nielen estetickú ale tiež ekologickú funkciu a mal by sa zakladať tiež s dôrazom na pestrosť druhov a množstvo prirodzeného prostredia pre hmyz a ďalšie živočíchy.


Ekozáhrady ukazujú návštevníkom všetky aspekty ekologického záhradníčenia. Produkčné plochy sa striedajú s rôznymi prírodnými plochami. Na viacerých miestach farmy sú jazierka a mokrade s funkciou podpory hospodárenia plochy s vodou. Ako dôkaz ekologickej rovnováhy vidíme všade naokolo život.


Konvenčný (teda klasický) záhradkár by tu videl hlavne "všade veľa buriny" ... ale ekozáhradkár tu vidí krásnu, ZDRAVÚ a pôsobivú zmes produkčných rastlín v mierumilovnom spolužití s prírodou! TLIESKAM !!! Moje srdce v týchto záhradách skutočne pookrialo. 😻


Páči sa mi, že záhrada je vlastne členená na malé plochy s vysokou biodiverzitou. Teda na farme je namiesto jednej veľkej spojenej záhrdy niekoľko malých záhradok ohraničených stredne vysokým živým plotom. Úplne akoby v klasickej záhradkárskej osade, ibaže neboli nahusto vedľa seba, ale striedali sa s rôznymi divokými kútikmi a plochami.


Pohľad do jednej zo zeleninových záhrad. Dôraz sa kladie na pestrosť pestovaných druhov na malej ploche.

Pravdaže, nechýbajú rôzne ukážky recyklovania rôznych materiálov na spevňovanie svahov a budovanie vyvýšených záhonov.

Prvky ekozáhrady sú nenásilne predstavované priamo ich prevedením. Fascinujúca je napríklad pestrosť recyklácie rôznych materiálov na spevnenie záhonov a svahov... Niektoré sú vytvorené umelo, aby sa usmernil tok vody a zároveň sa vytvárali vsakovacie "jamy".

Tiež ma zaujali zelené steny a ich možnosti!


Ukážka rôznych možností spevnenia svahu a vybudovania zelenej steny. V tomto prípade sú tie "drievka" odrezky vŕby, ktoré sú napichané do substrátu na zakorenenie. Následne vyženú zelené prúty, ktoré možno nechať rásť, alebo pravidelne strihať a udržiavať krátke ale husté.


Pôvabné zelené steny sú tvorené aj prostredníctvom živých architektonických prvkov...


Odvod dažďovej vody je riešený rôznymi systémami. Ak je potrebné využiť rúry pod povrchom - priebežné vsakovanie vody priamo na pozemku zabezpečia takéto prerušenia. Keď sa jama naplní vodou, znova odteká ďalej rúrami ... k ďalšej vsakovacej jame a k ďalšej. Tým pozemok nie je celý premočený a zamokrený, ale zároveň neprichádza o vzácnu vodu, ktorú využíva vegetácia neskôr počas suchého počasia.
Vsakovacia jama - žiadna veľká veda. Táto je skoro nová - ona po čase sama zarastie prirodzenými druhmi a pôsobí ako zelený ostrov ☺.

- - -
Čo poviete, páčili by sa vám takéto  ekukačné farmy na Slovensku? A možno viac - ideálne pre každé väčšie mesto niekoľko takýchto fariem? Chodili by ste na takéto farmy namiesto (alebo v rámci) rodinných či školských výletov ?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára