DIY návod: Ako ušiť recyklo darčekové tašky a taštičky

U nás je to tak. Oblečenie sa nevyhadzuje. Ak je schopné, putuje niekomu v rodine. Alebo do kontajnera na zber šatstva. Ak už je ale príliš zdevastované a obnosené - putuje na moju kopu "materiál na tvorenie".

Túto kopu mám veľmi rada, pretože je vždy utešene veľká a poskytuje dostatok látok na veľa kreatívnych projektov. Je to lacný zdroj materiálu a je šetrný k prírode. Moje ekologické cítenie je uspokojené ☺.

V tomto ECO FRIENDLY duchu sa nesie aj jeden z mojich obľúbených projektov. Recyklo darčekové tašky :-).

Vyrábam ich prevažne z bavlnených látok. Ideálne sú kvalitné pánske košele, ktoré už vyšli z módy a nikto ich nechce nosiť.

Patchworkové dekorácie našívam ručne a využívam pri tom všetky - aj tie najmenšie kúsočky, ktoré zostávajú pri strihaní látok v iných projektoch.
POSTUP: Ako ušiť recyklo darčekovú tašku 

1. Najprv si vyrábam večer pri televízore dekoratívne nášivky. To sedím a pred sebou mám kopu malých kúskov látky.


Takúto dekoratívnu nášivku vyrábam tak, že na najväčší kúsok látky našijem rôzne menšie tvary. Keďže ide o darčekové tašky - často využívam motív srdiečka :-). Zvyčajne mávam pripravenú slušnú kopu takýchto nášiviek - rôznych farebných kombinácií, veľkostí a niekedy aj tvarov.

2. Vystrihnem si z látok "telo tašky" dvojmo. Dva a dva diely z rovnakého materiálu, keď ale nemám dosť, stáva sa, že mám každý diel z inej látky a teda inej farby a vzoru. Konečný výsledok je síce viac farebný, ale veselý a nápadný. Takže v tomto kroku mám 4 diely tašky v rozmeroch, akú chcem taštičku. Niektoré moje tašky mávajú malé rozmery, cca 5x10 cm. Iné sú veľké na A4.

3. Zvolím si materiál, ktorý bude na vonkajšej strane tašky a na jeden diel našijem strojom (široký cik - cak steh) dekoratívnu nášivku. Potom dáme diely lícom k seba a zošijeme z troch strán. Z druhého materiálu mám tiež dva identické diely tašky, tiež ich zošijem lícom k sebe z troch strán.
Takže máme akoby dva základy na tašku (vrecúška).

4. Pripravím si ušká na tašky. Keď mám malé taštičky, využívam rôzne ústrižky stužiek (napríklad tie, ktoré bývajú prišité na tričkách a sukniach a majú slúžiť na vešanie oblečenia), alebo si ich vyrobím z látky - dlhý obdĺžnik (tunel).

5. Najprv si jedno taškové vrecko (to čo má byť zvonku) otočím lícom von a krátkym prišitím uchytím uši tašky. Podšívkovú taštičku nechám obrátenú rubom von a vložím jedno vrecko do druhého tak, aby lícne strany boli obrátené k sebe vo vnútri (to nevidím ani zvonka, ani znútra).  Tiež musia byť ušká tašky vložené medzi tieto dve lícne strany.

6. Zošijem vrchnú časť tašky (kde sú uši), ale vynechám pár cm na obrátenie a keď to celé obrátim lícom von, vrchný švík prejdem celý ešte raz a tým sa uzavrie otvor, ktorý som predtým vynechala na otočenie tašky.

Skvelé je, že po vyrobení textilnej aplikácie z recyklo materiálu už potom na všetky ďalšie kroky využívam moju šijaciu mašinu ... Takže je to naozaj rýchle a nenáročné :-)

A ak nemáte chuť na výrobu zložitých aplikácií z malých kúskov látky - využiť možno dekoratívne stehy, ktoré ponúka váš model šijacieho stroja. V takom prípade sa skvelo recyklujú jednofarebné (a trochu väčšie) kúsky látok :-).

Ak sa rozhodnete šitie darčekových tašiek vyskúšať, dajte vedieť ako sa vám darilo :-). Ak sa nedarí, neváhajte sa pýtať :-) 
Pekný deň zatiaľ :-)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára