Nie je záhrada ako záhrada... alebo ako na bohatú úrodu na balkóne!

PS ešte pred začiatkom: Jasné, uvedomujem si, že teraz v novembri nie je čas na zakladanie záhradky na balkóne, ale do jari to ubehne ako voda ... a ak plány máme realizovať, musíme byť pripravení :-).


Životné okolnosti a možnosti sú rôzne a veru, nejeden z nás musí vydržať aj bez skutočnej záhradky.
Takej, kde máte záhony pekne usporiadané v priestore, presne podľa svojich predstáv a vlastne "neobmedzenú" hĺbku pôdy, či pôdny objem na koreňový systém pestovaných rastlín.
Zdá sa to napísané trocha komplikovane? Možno je, ale všetko, čo som tým chcela povedať je, že nie každý má luxus klasickej záhrady ... a tak ...
balkónová záhrada, úroda zeleniny na balkóne

Zostáva záhradka na balkóne alebo terase 

Aj v obmedzenom objeme pestovateľských nádob možno dopestovať celkom slušnú úrodu. Nehovorím teraz o krásne zakvitnutých balkónoch. Ale o ich inšpiratívnych sestrách - balkónových zeleninových záhradách. 

Pre dobrú úrodu zeleniny na balkóne stačí dodržiavať zopár osvedčených postupov a úspech sa určite dostaví ☺ . Tiež som vo fáze učenia sa týmto postupom, takže sa s vami podelím o moje skúsenosti 😉

  • Základom je dobrá závlaha a možnosť jej zásobenia na horúce slnečné dni. Substrát by počas dňa nemal vyschnúť ... a že dokáže vyschnúť na totálku nemusím pripomínať. Vtedy sa scvrkne tak, že rastlinu s koreňmi veľmi ľahko zvdihnete a vyberiete z nádoby za listy (zelenú hmotu). A čím menšia nádoba - tým skôr úplne vyschne. Určite sa neoplatí pestovať v nádobe, v ktorej sa rastliny bežne predávajú ! Ako na foto vedľa ... priestoru na korene je málo a po pár dňoch na balkóne začne rastlina viditeľne chradnúť. 
  • Výborné sú nádoby, ktoré nemajú drenážnu dieru hneď na spodu nádoby. Vhodné je, ak je táto diera umiestnená asi 1 - 1,5 cm nad dnom, a tento priestor sa využíva ako zásobáreň vody pre korene a celý substrát v nádobe. Zvyčajne klasické dlhé balkónové kochlíky dierky nemajú a na dne majú také "kopčeky" kde ich možno prevŕtať. Ak však máte veľmi slnečný balkón, možno by bolo vhodné vyskúšať pestovanie bez drenážnych dier a naučiť sa vhodne dávkovať závlahu tak, aby korene rastlín nezačali hniť. 

  • Vyskúšajte dať na dno pestovateľských nádob drobnejšiu drť z konárov. Tá bude slúžiť ako špongia a vlahu uvoľňovať do substrátu postupne počas slnečného dňa. 
  • Prvé pestovanie menej náročných alebo skorých odrôd zeleniny možno zvládnuť pri novom pestovateľskom substráte aj bez hnojenia. No neskôr sa hnojeniu nevyhnete. A ak hovoríme o pestovaní zeleniny - môžeme uvažovať iba o organickom hnojive. V klasickej záhradke je viac možností, ale na balkóne budete mať dosť obmedzení. V obchodoch sa dajú zakúpiť aj komerčne spracované organické hnojivá ako ovčí alebo konský hnoj, slepačí hnoj a podobne. Ak by sme mali byť úplne samostatní a zároveň spracovávať vlastný bioodpad - vrelo odporúčam kompostovanie pomocou dážďoviek. Je to vhodný spôsob aj do panelákového bytu a hnojivo je prvotriednej kvality !
Na záver niekoľko fotografií mojej začínajúcej balónovej zeleninovej záhrady: 

Takto som začínala. Šalát vschádza veľmi rýchlo a rýchlo rastie.
Takto som začínala. Šalát vschádza veľmi rýchlo a rýchlo rastie.

Šalát pestujem naozaj "nahusto" a zberať budem iba mladé listy - najprv pretrhávať celé rastliny a neskôr zostrihám všetky listy tak, aby srdiečka (rastové vrcholy) zostali nepoškodené .  Aj preto je substrátu trochu menej, aby som mohla strihať vo výške okraja nádoby.
Šalát pestujem naozaj "nahusto" a zberať budem iba mladé listy - najprv pretrhávať celé rastliny a neskôr zostrihám všetky listy tak, aby srdiečka (rastové vrcholy) zostali nepoškodené .  Aj preto je substrátu trochu menej, aby som mohla strihať vo výške okraja nádoby.

Stačí pár dní a moje improvizované zeleninové záhony sa krásne zelenajú. 
Šalát je zrelý na zber. Hrach sa rozbujnel a za ním sa ťahá do výšky kukurica. Vedľa je reďkovka, ktorú by som chcela dopestovať do fázy buľvičiek - preto je riedko. Hrach a kukuricu skúšam - a zberať budem zelenú hmotu pre mačku alebo dážďovky. :-)


Našej Micke pestujem zelené priebežne. Niekedy "porast" úplne zdevastuje, inokedy jej ho vymením a nechám na balkóne zregenerovať. Ako tu dole.

ako pestovať trávu pre mačky

Ale naspäť k zelenine. Reďkovka už ukazuje prvé pravé listy.  A za ňou - pri okraji je niekoľko vschádzajúcich koreňov vňaťového petržlenu. Ten vschádza veľmi pomaly a mohol by teoreticky prezimovať priamo na balkóne. Tak vyskúšame ☺.Viete o tom, že takého mladé výhonky hrachu možno zberať do šalátov? Ja som hrach siala v auguste s tým, že určite už nie je dosť času na dozretie - hoci je hrach rýchlorastúcou zeleninou. Jeho výhodou ale je, že môžete zberať zelené výhonky. 
Neskôr môžte zberať kvety, ktoré sú tiež jedlé a veľmi pekne ozvláštnia misu so šalátom ! Keď sa začnú tvoriť prvé strúčiky, aj tie môžete zberať "predčasne, bez zelených guľôčok. Hodia sa na rýchle panvičkové zeleninové jedlá, alebo ich môžete pripraviť na pare namiesto zemiakov. 

(Všetky tieto chuťovky plánujem v budúcnosti v našej rodinnej kuchyni pripraviť, takže ak vás zaujímajú konkrétne recepty, sledujte blog 😏. )Nie veľmi sa darí rukole. Priebežne som ju polievala za slnečných dní a takto to dopadlo. Malé semenáčiky sú veľmi citlivé, preto s nimi zaobchádzajte ako s bábätkami ☺. Spočiatku rastie rukola dosť pomaly, ale keď sa potom rozbehne - dá bohatú úrodu listov do šalátu. Sú parádne pikantné a keď si ich nazbierate čerstvé, tak sú príjemne chrumkavé.
Ja teda uvidím, čo urobí tá moja rukola. Ale ak porastie, vyskúšam ju nechať (aspoň časť) porásť až do kvetu, prípadne dozrieť.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára