Ako si vyrobiť vianočné ozdoby z papiera - inšpirácie a postupy

Tiež máte radi originálnu vianočnú výzdobu, ktorá má punc ručnej práce? Jednou z dostupných techník na takéto vianočné ozdoby je tvorba dekorácií z papiera. A tie dokonca zvládnete aj na poslednú chvíľu !

Tento rok som už vyrábala papierové vianočné dekorácie na dvere. Dnes vám prinášam zopár inšpirácií a postupov na papierové vianočné ozdoby na zavesenie. Alebo len tak na "strategické" rozmiestnenie po byte.

Mne sa moje papierové gule najviac páčili napríklad na stole, ako súčasť centrálnej dekorácie a pod stromčekom - len tak, ledabolo rozgúľané :-).

1. Papierové vianočné gule - vzor 1


Sú super jednoduché a nepotrebujete žiadnu šablónu ani špeciálne vybavenie. Stačí farebný papier ( ak budete tvoriť s deťmi, odporúčam farebné výkresy, ktoré sú pevnejšie), nožnice a lepidlo.
Základnú ozdôbku vyrobíte z troch pásov papiera. Ja som zvolila šírku 1 cm, ale môžete si urobiť vlastnú variáciu. Pekne vyzerá aj mix tenších a hrubších pásikov.

Postup je jednoduchý: Papiere si asi v strede dĺžky postupne zlepíme do akejsi hviezdice a nechádme dobre uschnúť. Potom si pásiky podobne zlepíme aj na koncoch. Ideálne je, ak dbáme aj na postupnosť vo vrstve naspodu, aby sa všetko pekne prekrývalo.


Jednotlivé papierové pásiky si môžete vyzdobiť podľa vlastnej fantázie a dostupného materiálu. Veľmi pekne vyzerajú aj gule z vlastného dizajnového scrapbookingového papiera.


Ďalšou možnosťou je zvýrazniť dekoráciu trblietkami. Ja na tento účel využívam najradšej priesvitnú akrylovú farbu s miniglitrami. Ale celkom dobre poslúži aj priesvitné glitrové lepidlo. Nanášajte však v tenšej vrstve, aby vám to neschlo niekoľko dní.

2. Klasické snehové vločky z papiera

Takéto sme vyrábali ako deti v škole, ale veľkostne boli zo štvorca, ktorý si vyrobíte z papiera A4. Taký istý postup využite aj na malé vločky. Papier - najlepšie biely kancelársky, alebo farebný, formátu A4 najprv poskladajte a nastrihajte na menšie formáty. Základný štvorec si môžete vyrobiť napríklad z A6 formátu, alebo menšieho. Celkom dobré je využiť aj vopred narezané štvorcové papiere 10x10 cm na origami tvorenie.
Postup skladania a strihania vločky z papiera je veľmi jednoduchý. Vždy potrebujete štvorcový formát papiera. Ten sa 2 - 3 x prehne na polovicu a z krajov sa vystrihujú rôzne ornamenty. Najbežnejšie a najjednoduchšie je trojuholníky rôznych veľkostí. Stred môžete nechať plný, alebo si urobiť do stredu hviezdu.

3. Papierové vianočné gule - vzor 2


Jednu guľu možno vytvoriť zo 4 - 6 (alebo viac) plných kruhov z papiera. Ak nemáte vyrezávač, kruhy si môžete predkresliť podľa pohára, kružidla alebo iných predmetov vhodnej veľkosti a tvaru. 
Ak máte vyrezávače, môžete si vyrezávať kruhy s ozdobnými okrajmi, čo ukáže veľmi pekne a profesionálne. Krásne tiež ukážu rôzne vzorované papiere, alebo nalepené ozdôbky. Stačí skúšať, čo máte po ruke alebo podľa vlastnej fantázie ☺.

Kruhy následne zložíme na polovicu a postupne všetky pozliepame. Lepidlo nanesieme na jednu polovicu a zlepíme dva kruhy, k dvom prilepíme tretí (tiež polovicou kruhu). 

Najlepšie je pripraviť si dve polovice, ktoré vo finálnom kroku zlepíme do jednej papierovej gule. V tomto kroku môžeme vlepiť aj nitku na zavesenie.

Takže vám želám veselé tvorenie a veľa inšpirácie :-).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára