Oostduinkerke: Jedinečný lov garnátov

Tradičný lov garnátov v Oostduinkerke môžete vidieť iba niekoľko krát do roka - vo vopred stanovených termínoch.

Pre miestnych je to folklór, ktorý radi predvádzajú aj dnes. Užívajú si svoj tradičný rituál bez toho, že by mali priamy príjem - či už zo vstupného, alebo cez dobrovoľnú zbierku "za videnie". Nie.

Lov garnátov ako z minulého storočia môžete vidieť úplne zadarmo.Ale späť k podstatnej veci, k Oostduinderke...

Oostduinkerke je malé pobrežné mestečko v južnej časti belgického pobrežia. Veľmi blízko hraníc s Francúzskom. Už pri príchode nás vítala veľká socha tradičného lovca garnátov.
Prechádzame širokou ulicou, ktorá vedie kolmo a priamo k pláži. Voľných miest na parkovanie ubúda, ale tesne pred promenádou na pláži odbáčame doľava na pobrežnú cestu, rovnobežnú s plážou. Parkovanie je odrazu zdarma, hoci o chlp ďalej od obchodnej ulice. Na pláž to máme pár minút chôdze.
Pláž v Oostduinkerke

A potom to prišlo. Hneď po prvých krokoch po promenáde. Do miestnej pláže som sa zamilovala !
V Belgicku sa hovorí, že najlepšie je pri mori v Oostende, pomerne veľkom pobrežnom mestečku so slávnou a dlhou promenádou. To je síce pravda, promenáda je veľká a rušná ... ale pláž za Oostduinkerke dosť dosť zaostáva !
Tu vás čakajú nádherné veľké piesočné duny, ktoré sú z časti zarastené a sčasti ponúkajú dokonalý zážitok z piesku. Po okrajových dunách máte pri odlive slušný niekoľko desiatok metrov široký pobrežný pás.V piesku sa kde tu rinie "malý morský potôčik" a vytvára zaujímavé reliéfy a podvodné pieskové vlnky. Ak máte šťastie, môžete pozorovať malých krabíkov, ako sa pred vami rýchlo zajrabávajú do piesku. A keď chodíte ... sem tam to škrupne. My sme dokonca objavili aj vyplavenú medúzu, ktorá výrazne pripomínala vyhodenú kopu želatíny. :-)Celú plážovu atmosféru dotvárajú aj plážové kabínky pekne postavené v rade. Plážová promenáda láka turistov na kaviarničky a reštaurácie. Ale ak máte chuť, môžete si zaplávať v bazéne s fontánkami alebo si len tak poležať na lehátku a vychutnávať si slnečné lúče.Tradičný lov garnátov na koni

Tradičný lov garnátov na pobreží zahŕňa tvrdú drinu a prácu na ťažnom koni. Kedysi kone brodiace sa v morských vlnách patrili k bežným obrazom na pobreží.
Dnes túto dobu pripomínajú pamätníky pri vstupe na pláž. Tie nás tiež informujú, že tento spôsob tradičnej obživy miestnych ľudí je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO.A keď nastane vopred naplánovaný čas, prichádzajú na pláž kone ťahajúce malé vozíky. Prechádzajú priamo hlavnou ulicou k pláži, presne tou, ktorou sme prišli aj my. Prejdnú nenáhlivo promenádou a mieria priamo k vode.Keď zastanú, skupinky ľudí sa dajú do mravenčej práce. Kone treba odpriahnuť, navešať na ne zberné koše, zapriahnuť siete na lanách. Zrazu majú kone na chrbte malé drevené sedlá. Veru, nepôsobia vôbec pohodlne.Potom na ne vysadnú lovci. Majú vysoké gumené čižmy a tradičné námornícke pršiplášte. Kone bez váhania poslúchnu príkaz a krokom vstúpia do mora. Idu ďalej a ďalej od brehu, až im voda siaha na brucho a slabiny. Potom ich jazdec stočí a kráčajú pozdĺž pláže. Pohľad na niekoľko koní vo vode je vzrušujúci.
Nie je práve najteplejšie, ale aspoň svieti slnko a znesieme bosé nohy na mokrom piesku. Aspoň na chvíľu.Po niekoľkých stovkách prejdených metrov kone zamieria naspäť k hlúčiku ľudí. Okrem zvedavých turistov a zopár miestnych, ktorí sa tešia na rozdávanie úlovku, sa na návrat koní tešia aj hlučné čajky. Musia veľmi dobre vedieť, čo nasleduje, pretože sa ich aktivita a hlasitosť stále zvyšuje.Keď jazdci zosadnú, nastáva čas na vyprázdňovanie sietí. Ujde sa každému, aj hladným čajkám.
My stíhame zopár pohladení koňa, posledné foto a ... Kone sú znova nenáhlivo zapriahnuté pred vozíky a vydajú sa späť do mestečka. Dnešná práca je hotová...Turisti sa pomaly rozpŕchnu na všetky strany. My sa zastavujeme v obchodíku na rohu a dopĺňame zásoby potravín. A keďže sme na rodinnom výlete, v košíku skončia aj lákavé nanuky :-).
A jasné, že sa tešíme na niekedy nabudúce :-)***
Pre porovnanie mojich cestovateľských skúseností si môžete prečitať cestopis zo Slovenska, keď sme s rodinkou boli pozrieť Štefánikovu Mohylu na Bradle.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára