Ako založiť kvetináčový záhon na balkóne

Už pred časom som avízovala, že pripravujem sériu článkov o Balkónovej záhrade, pestovaní kvetov, zeleniny, ovocia a užitočných rastlín na balkóne a všetky moje skúsenosti s črepníkovým záhradníčením.

Ako základ, skôr ako som balónovú záhradu zakladala, som začala s chovom dážďoviek v kuchyni, ktoré mi zabezpečujú výborné BIO hnojivo. AK chcete pestovať BIO a lacno, odporúčam takýto domáci zdroj výživy rastlín, keďže črepníkové pestovanie sa bez pravidelného hnojenia nezaobíde! 

Dnes vám chcem ukázať, ako som zakladala svoje prvé balkónové záhony...

Tieto na fotke >>>

V prvom rade je potrebné sa zamyslieť nad samotnou veľkosťou kvetináčov ! Budete potrebovať naozaj veľké kvetináče ... Ja som nezohnala samozavlažovacie, tie sú top. Tu sú ďalšie rady a tipy na kvetináče pre balkónovú záhradu >>>

Takže späť k téme. Ja som nezohnala samozavlažovacie. Ale...

Zohnala som obyčajné plastové bedničky na skladňovanie vecí a klasické čierne stavebné kýble.
Nie je to ideál, v prvom prípade - ktovie ako prežijú zimné mrazy a či sa nebudú lámať. Po druhé, čierne dosť (fakt dosť) priťahuje slnko, takže môže hroziť, že sa rastliny doslova uvaria.

*  Ja aktuálne žijem mimo SR, kde toho slnka toľko nie je. Ale doma na Slovensku by som do nich rastliny nesadila!  

Tu začína postup :  Ako zakladať kvetináčové záhony na balkóne

KROK 1 - dierky do kvetináča

Takže som si moje obyčajné nádoby bez dierok na dne prispôsobila. Do každej mi manžel vyvŕtal otvor, asi 3 cm nad dnom.
Naznačené sú dve dierky, ale nakoniec som sa rozhodla pre jednu. Tá bohate stačí na to, aby nadbytočná voda pomaly vytiekla von. Keď ale bude substrát v lete takmer úplne vysušený, cez túto dierku vody potečie pomaly a skôr sa vsiakne do celého objemu zeminy.

Určite ste to zažili, keď ste mali totálne vysušený kvetináč, až tak, že sa zemina oddelila od nádoby a medzi ňou a stenou kvetináča bola medzera aj niekoľko mm. Keď ste potom takýto kvetinách zaliali, voda pretiekla tak rýchlo, že sa ani nestihla vsiaknuť do zeminy. To by s touto dierkou nemalo hroziť 😄😏.

KROK 2 - užitočná drenáž a odlahčenie 

Potom som dno nádoby vystlala bavlnenými textíliami. Ak máte staré plátené plachty (biele, bez farbív) budú skvelé. Ak daný kvetináč plánujete na pestovanie zeleniny a byliniek, ktoré budete konzumovať, tento krok vynechajte!

Na textílie som poukladala prázdne fľaše, plechovky a podobné nádoby, ktoré zostali vyplnené vzduchom. Zaplnia priestor a kvetináč bude ľahší. Znova, ak chcete pestovať v nádobe zeleninu alebo drobné ovocia, nedávajte. Potrebujete naozaj plný objem zeminy. Pre kvety, trávy a okrasné kríčky je to v pohode.

Na túto vrstvu som dala papier zo skartovača. Má plniť funkciu špongie a nasávať vlahu, ktorú podrží v nádobe. Zároveň sa papier bude rozkladať a bude zdrojom živín pre rastliny. Mokrý papier síce má tendenciu vytvárať jednoliatu vrstvu, ale voda cez ňu prejde a rovnako korene rastlín sú plne schopné túto vrstvu prerásť (a čerpať zadržanú vodu).

Krok 3 - vyplnenie zeminou

Na papier som dala kuchynské zvyšky, ktoré by inak išli do vermikompostéra. Len tak, aby sa postupne priebežne rozkladali priamo v nádobe.

Nakoniec prišla zemina, ktorú som naplnila úplne po vrchný okraj. Takto prichystaný kvetináč som poliala a nechala zeminu prirodzene sadnúť. Klesne o pár cm. Až potom som sadila semená - ja som dávala cukiny, uhorky, mangold...

Ak som mala rastliny, hneď som ich sadila, ale tiež som rátala s tým, že zenina ešte klesne. Takže som po pár dňoch znova pridala trochu zeminy na vrch.

Do každej nádoby som dávala viacero rastlín. Myslím, viacero druhov, nie kusov. V jednej nádobe napríklad mám bambus, gladioly, jarnú cibuľku a georgínu 😀. V inej mám v strede cukinu, na okraji kapucínku a zopár fazúľ kríčkových (alebo ťahavých ? ani neviem ! uvidím keď porastie 😇). Kapucínka je jedlá a priťahuje včely a čmele. Je tiež dobrá ochranná rastlinná suseda. Fazuľa patrí medzi bôbovité rasltiny, ktoré na koreňoch majú hrčkotvorné baktérie, ktoré produkujú dusík a obohacujú oň aj pôdu v kvetináči. Uhorky sú produkčné, ale tým, že sa ťahajú ( v mojom prípade na zábradlie) - tak šetrím miesto a pestujem vertikálne. Tiež listy urobia trochu tieňa v horúcom lete ...
Takže takto som si zostavila moje záhony. Takto to vyzeralo po vysadení prvých nádob.
Z ľava:
čierny kýbel - malina, kapucínka
zelená nádoba - pampova tráva, cibuľka, gladioly, kapucínka, v rohu ozdobný brečtan
čierny kýbeľ - ríbezľa, cibuľka a fazuľa
zelená nádoba - bambus, cibuľka, georgína,
čierny kýbeľ - pampova tráva, gladiola, kapucínka a miesto na nejakú zeleninku (?) - uvidím


Na fotke tiež vidíte klasické zelené hrantíky. Tie sú z minulého roka. Ten v strede fotky je novoosadený brečtanom (panašovaný, vždy som taký chcela 😍 a až teraz som si ho kúpila... 😇). Tiež je tam georgína a miesto na nejakú kvetinu. Ten vpravo je s bylinkami - prezimovaná pažítka a tymián. Bola tam begónia, ktorá vymrzla, takže zostalo miesto na niečo ďalšie možno.

PS: Tieto kvetináče som osádzala na prelome apríla / mája. Dnes je na balkóne trojnásobok (nádob aj rastlín) a ak chcete vidieť progres mojej balkónovej záhrady, sledujte blog a jeho časť Balkónová záhrada 😉. Zatiaľ zdárne balkónové pestovanie!
Tu je ochutnávka z dnešného rána 😊Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára