Moje skúsenosti: Kolostrum na imunitu


Čo je kolostrum, prečo sa o ňom hovorí ako o malom zázraku ... a hlavne, naozaj funguje?

Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v tomto článočku, kde popisujem moje vlastné skúsenosti s užívaním kolostra. Tiež píšem o skúsenostiach s užívaním kolostra mojimi deťmi...
Ak vás téma zaujíma, čítajte ...

Určite ste už počuli, aké dôležité je pre bábätko materské mlieko. Alebo aké dôležité je, aby sa mláďa cicavcov napilo materského mlieka čo najskôr po pôrode. Vlastne, ani nie materského mlieka, to sa bude tvoriť o pár dní. Najprv je to kolostrum, alebo inak povedané mledzivo.


Kolostrum - mledzivo

Hovorí sa o ňom ako o malom - veľkom zázraku. Podľa môjho názoru právom!

Mledzivo je totiž prvé husté "mlieko", ktoré je nabité výživnými látkami a hlavne imunoglobulínmi. IMUNOGLOBULÍNY sú priamo protilátky, ktoré už vytvorilo telo matky a ktoré dieťa dostáva na okamžitú imunitu, kým bude schopný plnohodnotnej funkcie jeho imunitný systém. Ak to poviem úplne jednoducho, je to hotová imunita, ktorú môžeme do tela dostať. Je to ochrana na dané konkrétne podmienky v ktorých sa matka nachádza a teda je to ochrana pre bežné patogény prostredia.Čo je kolostrum? - trochu odbornejšia definícia 😁


Ak nepatríte medzi nadšencov výživových doplnkov, možno ste sa s týmto názvom ešte nestretli. Kolostrum, inak povedané aj mledzivo, je prvotné materské mlieko cicavcov. Tvorí sa v mliečnej žľaze všetkých samíc cicavcov, krátko pred a niekoľko dní po pôrode.

Imunoglobulíny - v kolostre naozaj špeciálne! 
Imunoglobulíny sú teda hotové protilátky. Ale ich význam spočíva aj v tom, že patria do úplne prvej imunologickej reakcie organizmu. Ak do tela vniknú patogény (napríklad vírusy, baktéria a iné cudzorodé látky) imunoglobulíny sa sústreďujú v mieste ich výskytu, naviažu sa na ne a buď ich zničia alebo ich "označia" aby mohli byť napadnuté ďalšími druhmi protilátok.
Z tohto uhla pohľadu sú imunoglobulíny naozaj skvelé a takmer "zázračné". Hlavne sú však úplne nevyhnutné pre imunitu!

Moje osobné skúsenosti s užívaním kolostra
Kolostrum, ktoré som užívala ja.

Ale sľúbila som moje osobné skúsenosti s užívaním kolostra a nie odborné a neodborné vysvetľovanie. Takže...
Kolostrum je súčasťou našej rodinnej lekárničky a ak sa nám minie, už aj bežím do lekárne a dopĺňam zásoby, aby bolo kolostrum vždy po ruke! Patrí medzi prvé SOS lieky, ktoré si dávame, keď nás: 
  • škrabe v hrdle
  • kýchame a kašleme
  • lezie na nás niečo 
  • keď sme zažili situáciu o ktorej vieme, že vždy u nás vedie k ochoreniu (prechladnutie a pod.)
Vo všetkých takýchto situáciách si dáme hneď ako je to možné kolostrum a na druhý deň ani nevieme, že niečo nám bolo! V podstate nepoznáme už stavy, kedy by sme 3 dni alebo týždeň chodili s pobolievaním a škrabaním v hrdle a premýšľali, či z toho bude choroba alebo nie. 

Affiliate link: Kolostrum, ktoré som užívala jaKolostrum 400mg 60 kapsúl Zelený Život za 13,50€.

Kolostrum vždy užívame aj na jeseň a v čase chrípkových epidémií a tak. Ako prevenciu, niekoľko týždňov pred / po... Môže sa brať aj nonstop, nemá žiadne negatívne účinky, ak sa dodrží dávkovanie, ale z finančného hľadiska to riešim skôr takto - v podobe intenzívnej (2 - 3 tabletky za deň) alebo extenzívnej kúry (1 tabletka za deň až každý druhý deň). 

Na kolostrum nedám dopustiť aj v prípade, keď už sme to "nezachránili" a ochorenie prepuklo. Horúčkovité stavy, kašle, nádchy a podobne. Vtedy intenzívna kúra s kolostrom dopĺňa bežné lieky. Ochorenie nám v tomto prípade, podľa mojich pozorovaní, prebieha menej intenzívne a dokonca trvá kratší čas! 

Zdroj Foto: pixabay.com a zelenyzivot.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára