Aké kvetináče a kochlíky na balkón?

Hoci to vonku vyzerá ešte ako uprostred zimy, pravý záhradkár veru nezaháľa. Vždy je čo robiť.

Dokonca, aj keď ste iba balkónový pestovateľ, mali by ste sa začať pripravovať na novú pestovateľskú sezónu!
Foto zdroj: https://pixabay.com/sk/users/PeterKraayvanger-10776/

Jednou z vecí, ktoré treba každý rok skontrolovať a v prípade potreby dostatočne obnovovať je výbava pestovateľských kochlíkov. Na trhu je ich veľmi veľa, od malých po veľké, od svetlých po tmavé.Aké pestovateľské kochlíky  a kvetináče si teda vyberať na balkón?

Tu sú moje rady a tipy, ktoré vychádzajú z mojich skúseností >>>1. Majte vždy rôzne veľkosti kvetináčovBudete môcť prispôsobiť veľkosť nádoby na pestovanie pre rôzne rastliny, prípadne skupiny rastlín. Mladé a malé rastlinky môžu mať menší kvetináč, ako napríklad vzrastná niekoľkoročná trvalka.

2. Na šetrenie miestom si vyberajte stohovateľné kvetináčeTie sú na balkóne naozaj super praktické. Nielenže sú pohodlné na obsluhu, keďže nie všetky etáže sú na zemi, alebo nízko nad zemou, ale znásobujú pestovateľskú plochu v pomere podlahovej plochy balkóna.

TIP: Kaskáda závesná 4dielna teracota / 7,89€ 

Navyše, takéto nádoby sú ideálne pre pestovanie byliniek, ktoré by sme chceli mať vždy po ruke, alebo do nich môžete nasadiť jahody, ktoré sa na balkóne pestujú veľmi úspešne a majú ich radi veľkí aj malí!


3. Investuje do samozavlažovacích kvetináčovTúto radu oceníte hlavne v lete, kedy je naozaj potrebné udržať substrát vlhký a čo najviac predchádzať jeho totálnemu vysušeniu. Takéto extrémne podmienky rastlinám veľmi škodia a máloktorá prežije bez ujmy.

Tip: Plastia Bergamot samozavlažovací kvetináč, už od 3,49€

Dvojnásobne to platí pri pestovaní na úžitok, či už ide o bylinky alebo zeleninu. Veľkosť by mala byť minimálne 5 litrov objemu na substrát, čo vytvára podmienky na dobrý koreňový systém. Niektoré druhy sa však uspokoja s menším objemom, iné potrebujú o ničo viac.

4. Na zeleninový záhon si zaobstarajte veľký hrantík na nožičkách


Umiestnenie na nožičkách je praktické, keďže sa predpokladá pravidelná starostlivosť a priebežný zber. Ale výhoda je aj veľkosť hrantíka, ktorý umožňuje prípravu substrátu a živín na dlhšie obdobie.

Tip: Truhlík Rato Case High, tmavohnedá / 26,49€

Môj tip: V takomto hrantíku môžete kompostovať priamo za pochodu na balkóne!Zaujímate sa o balkónovú záhradku, alebo o pestovanie? Sledujte tému >>>

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára